Finansiering till företagskund

Med flexibel finansiering kan fler kunder handla från dig. Erbjud hyra, leasing eller funktionsavtal för att stärka ditt erbjudande och öka din försäljning.

  • Kontaktperson insatt i din bransch
  • Säljstöd, skyltning och kampanjupplägg
  • Enkel e-signering 

Anmäl intresse för samarbete


Vi vill samarbeta med dig som vill lite mer

Enkel och trygg finansiering är bra för dig och dina kunder. Med leasing och hyra kan dina företagskunder investera i ny utrustning utan att behöva äga den eller binda kapital. Även du får möjlighet att göra fler affärer. 

Varför samarbeta med oss?

Vi vet att ett långsiktigt samarbete lönar sig. Med oss som finansieringspartner får du närmare 30 års erfarenhet av säljfinansiering och kompetens från de flesta branscher. Vi stöttar med utbildning och coaching genom hela försäljningsprocessen. Personlig kontakt och lokal förankring är en självklarhet. Vi har kontor i Göteborg, Malmö, Stockholm, Umeå, Växjö och Örebro.

Vi har dessutom en anpassad försäkring för hyrd och leasad utrustning

Erbjud finansiering till företag

Vi samarbetar gärna med dig som säljer:

Mina sidor – ditt digitala säljstöd 

Mina sidor är navet i försäljningen, här

  • håller du koll på avtal och offerter
  • lägger du upp avtal,
  • får du snabbt besked på kreditansökningar och kan skriva ut allt på plats.

Din kund kan även signera avtalet via Mina sidor. Kontrollen av firmateckningen är inbyggd i den tekniska lösningen så att firmatecknaren visas i e-signeringsflödet. Ingenting behöver kompletteras i efterhand, enkelt och smidigt utan onödig pappershantering.

När din kund har skrivit under avtalet tar vi över och betalar dig. Mina sidor nås enkelt via dator, surfplatta eller mobiltelefon.

Kontakta oss


Hannes Petersson
Hannes Petersson

Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Mjukvarufinansiering

08-635 37 89

hannes.petersson@wasakredit.se

Peter Silvergrind
Peter Silvergrind

Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Mjukvarufinansiering

08-635 38 09

peter.silvergrind@wasakredit.se

Robert Lundberg
Robert Lundberg

Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Mjukvarufinansiering

08-635 36 23

robert.lundberg@wasakredit.se

Caroline Levin Hanzen
Caroline Levin Hanzen

Industri och verkstad, Kontorsutrustning

031-771 98 92

caroline.levinhanzen@wasakredit.se

Hamid Raoufi
Hamid Raoufi

Stockholm

Omställningsfinansiering

08-635 37 13

hamid.raoufi@wasakredit.se

Sara Isaksson
Sara Isaksson

Industri och verkstad, Kontorsutrustning

08-635 37 21

sara.isaksson@wasakredit.se

Johnny Sandqvist
Johnny Sandqvist

Malmö

Omställningsfinansiering

040-664 28 92

johnny.sandqvist@wasakredit.se

Fredrik Augustsson
Fredrik Augustsson

Industri och verkstad, Kontorsutrustning

040-664 28 86

fredrik.augustsson@wasakredit.se

Anna Findlay
Anna Findlay

Industri och verkstad, Kontorsutrustning

031-771 98 83

anna.findlay@wasakredit.se

Jonas Oldenstierna
Jonas Oldenstierna

Örebro

Omställningsfinansiering

019-17 52 66

jonas.oldenstierna@wasakredit.se