Grön finansiering

Vi erbjuder investeringslösningar för bland annat solceller och bioenergi. Med oss som samarbetspartner kan du erbjuda dina kunder smart finansiering via leasing, hyra eller funktionsavtal. 

  • Skapar en förmånlig bas för framtida investeringar
  • Belastar inte likviditeten
  • Är lätt att budgetera
  • Låser inte kreditutrymme hos banken

Anmäl intresse för samarbete


Finansiering inom miljö & hållbarhet

Vi finansierar hållbara investeringar. Våra samarbetspartners jobbar inom en rad olika industrier som alla bidrar till omställningen till ett mer fossilfritt samhälle. Vi kan finansiera objekt som till exempel:

  • Solceller
  • Laddlösningar
  • Luft-, vatten-, och geovärmepumpar
  • Värmeanläggningar med pelletseldning
  • Biogasanläggningar
  • Rökgasreningar
  • Ledbelysning
  • Vattenreningsanläggningar
  • Specialfilterlösningar för microorganismer 

Varför miljöfinansiering?

Genom att erbjuda kunder flexibel finansiering har fler möjlighet att investera i en ny anläggning eller miljövänlig lösning. Det kan till exempel handla om solcellspaneler för företaget eller en biogasanläggning. Med finansiering genom oss kan kunden fördela kostnaden över tid i upp till 10 år. 

Olika sätt att finansiera

Vi erbjuder miljöfinansiering i form av leasing och hyra. Vi kan även erbjuda funktionsavtal som innebär att service ingår, allt på en och samma faktura till kund. 

Kontakta oss


Hannes Petersson
Hannes Petersson

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B

08-635 37 89

hannes.petersson@wasakredit.se

Peter Silvergrind
Peter Silvergrind

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B

08-635 38 09

peter.silvergrind@wasakredit.se

Robert Lundberg
Robert Lundberg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Miljöfinansiering

08-635 36 23

robert.lundberg@wasakredit.se

Caroline Levin Hanzen
Caroline Levin Hanzen

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 92

caroline.levinhanzen@wasakredit.se

David Pamholt
David Pamholt

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 36 62

david.pamholt@wasakredit.se

Thomas Hagberg
Thomas Hagberg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Bil, Fritid, E-handel B2B, Miljöfinansiering

090-71 25 92

thomas.hagberg@wasakredit.se

Sara Isaksson
Sara Isaksson

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 37 21

sara.isaksson@wasakredit.se

Fredrik Wenner
Fredrik Wenner

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 36 71

fredrik.wenner@wasakredit.se

Johnny Sandqvist
Johnny Sandqvist

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Grön finansiering

040-664 28 92

johnny.sandqvist@wasakredit.se

Fredrik Augustsson
Fredrik Augustsson

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

040-664 28 86

fredrik.augustsson@wasakredit.se

Peter Tilly
Peter Tilly

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Grön finansiering

031–771 98 85

peter.tilly@wasakredit.se

Caroline Levin Hanzen
Caroline Levin Hanzen

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 92

caroline.levinhanzen@wasakredit.se

Anna Hermansson
Anna Hermansson

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning

031-771 98 83

anna.hermansson@wasakredit.se

Jonas Oldenstierna
Jonas Oldenstierna

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Grön finansiering

019-17 52 66

jonas.oldenstierna@wasakredit.se

Thomas Hagberg
Thomas Hagberg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Bil, Fritid, E-handel B2B, Miljöfinansiering

090-71 25 92

thomas.hagberg@wasakredit.se